Czym charakteryzują się nowoczesne biokominki?

Kominek jest jednym z popularniejszych elementów wyposażenia wnętrza instalowanym w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Niestety klasyczne kominki opalane drewnem przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, emitując sporą ilość tlenków azotu oraz tlenku i dwutlenku węgla. Wymagają ponadto podłączenia do komina i czyszczenia z popiołu, a także częstego uzupełniania zapasu drewna. O wiele lepsze rezultaty, jeśli chodzi o nastrój i uatrakcyjnienie aranżacji wnętrza, można uzyskać decydując się na wybór nowoczesnego biokominka. Przekonajmy się, jakie są zalety takiego rozwiązania.
Dlaczego biokominki to rozwiązanie z przyszłością?
Biokominki to urządzenia, w których pojawia się naturalny płomień. Powstaje on jednak w wyniku spalania alkoholu etylowego, tzw. biopaliwa. Jest ono produkowane z fermentującej biomasy. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością i brakiem nieprzyjemnego zapachu. Płonąc, wytwarza jedynie niewielką ilość pary wodnej, która nawilża powietrze oraz dwutlenku węgla. Jego emisja jest jednak porównywalna z poziomem, jaki jest uwalniany podczas oddychania przez jedną osobę znajdującą się wewnątrz pomieszczenia. Biokominek jest zatem w pełni ekologiczny, a ponieważ nie potrzebuje ani komina, ani dostarczania do paleniska dodatkowego powietrza może być ustawiony w niemal dowolnie wybranym miejscu. Co ważne – jest on w pełni bezpieczny dla użytkownika, a tworzone efekty wizualne w niczym nie ustępują płomieniom uzyskiwanym dzięki spalaniu drewna.
Jakie są rodzaje biokominków?
Biokominki mogą być używane zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim. Oferuje się nie tylko urządzenia o większych rozmiarach, ale także mniejsze. Do pierwszej grupy należą biokominki podłogowe i ścienne, które można wkomponować w aranżację wnętrza podobnie jak kominki klasyczne lub wolnostojące. W drugiej znajdą się biokominki ogrodowe oraz stołowe, które można z powodzeniem ustawiać na meblach lub elementach małej architektury ogrodowej. Atrakcyjność kominka można podnieść, wyposażając go w ceramiczną imitację kamienia bądź drewna.