Czy podczas używania biokominka następuje wzrost temperatury?

Biokominki zyskują na popularności dzięki walorom estetycznym, mobilności i łatwości użytkowania. Cenione są również za ekologię, a więc brak wytwarzania dymu i popiołu. Palący się ogień w towarzystwie ceramicznych ozdób stylizowanych na kamienie lub drewno niczym nie różni się od tego uzyskiwanego w tradycyjnym kominku. Podczas użytkowania biokominka emituje ciepło, jednak czy jest w stanie ogrzać pomieszczenie?
Cieplej, ale czy wystarczająco?
Skupiając się na wyliczeniach potrzeba 1kW mocy grzewczej, aby ogrzać pomieszczenie o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Biokominek wytwarza moc około 3 kW, co sugeruje, że byłby w stanie ogrzać pokój o niewielkich rozmiarach. Pod uwagę należy jednak wziąć moc akumulacyjną ciepła. Tradycyjne biokominki zbudowane z kamienia bądź cegły nagrzewają się w trakcie palenia i oddają ciepło jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu ognia. Biokominki aluminiowe bądź stalowe nie są w stanie zapewnić akumulacji ciepła na takim poziomie. Możliwe jest podniesienie akumulacji poprzez dodanie ceramicznych akcesoriów – dekoracje stylizowane na kamienie czy palone drewno doskonale przyjmują ciepło wytwarzane podczas spalania bioetanolu i oddają je przez dłuższy czas.
Jaki wpływ ma biokominek na temperaturę pomieszczenia?
Biokominki to urządzenia, które mają moc grzewczą i warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. Choć w stosunku do tradycyjnych kominków jest ona mniejsza, wielogodzinne palenie się ognia w kominku ekologicznym znacząco wpływa na temperaturę pomieszczenia i może ją podnieść nawet o 3 stopnie Celsjusza. Wartość ta jest zależna przede wszystkim od rozmiaru biokominka oraz ustawionego ognia. Im większe urządzenie i płomień, tym większy wzrost temperatury. Niestety w przypadku kominków bio temperatura ta szybko wzrasta zaraz po odpaleniu i równie szybko maleje, gdy ogień wygaśnie. Dlatego nie tylko z uwagi na konieczność całodobowego palenia w biokominku dla utrzymania odpowiedniej temperatury, ale również na koszty bioetanolu, wiele osób kominek bio traktuje jako dodatkowe źródło ciepła.